Čištění koně

12. května 2010 v 16:41 | Shery |  Péče o koně

Čištění koně

Péče o srst musí být důležitou součástí každodenního rozvrhu koně a to nejen proto, aby vypadal dobře. Mnohem důležitější je, že u koní chovaných na pastvě umožní kontrolovat případné známky poranění nebo problému: například pečlivé každodenní prohmatávání nohou vám umožní všimnout si horkých míst a otoků nebo prvních příznaků obtíží, jako je horečka. Naproti tomu ustájení koně, kteří se nemohou válet a drbat jako venku, pořebují každodenní péči k tomu, aby měli zdravou kůži a srst. Poníci, žijící celou dobu venku, potřebují mít mastnou srst, aby byla co nejvíce voděodolná, zatímco tvrdě pracující kůň nebo pony, kteří jsou po část dne ustájeni, a proto se v zimě stříhají a dekují, se mohou čistit důkladněji.
Každý kůň by měl mít své čistění, aby se zabránilo šíření infekcí a mělo by se skládat z :

Plastové hřbílko: Odstraňuje hrubé nečistoty a je to nejlepší pomůcka pro koně, kteří zrovna línají. Zároveň koně masíruje.
Gumové hřbílko: masíruje, odstraňuje prach, zaschlé bahno a chlupy. Můžeme o něj také čistit měkký kartáč.
Měkký kartáč: odstraňuje prach a nečistoty, dodává srsti koně lesk. Můžeme si vybrat z různé tvrdých žiní.
Tvrdý kartáč (rýžák): odstraňuje hrubší nečistoty a větší nánosy prachu, ovšem není vhodný pro citlivé koně s jemnou kůží.
Kopytní háček: slouží k čistění kopyt
Hřeben: k pročesávání nebo k protrhávání žíní.
Hadra k doleštění srsti:
Tak to je základní vybavení, dále ovšem v čistění můžeme mít gumičky na hřívu, mazání na kopyta, štětec na kopyta, stěrku na vodu, nůžky, houbičky a nějakou tu koňskou kosmetiku.
Čištění můžeme mít také ve speciálním boxu:
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Líbí se ti tento článek?

Ano
Trochu
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama