Klus

21. června 2010 v 15:31 | Shery |  Chody koně

Popis klusu

Klus je společně s krokem a cvalem jedním ze základních chodů koně. Průměrná rychlost v klusu je 14-18 km/h, ale závodní klusáci v klusáckých dostizích urazí kilometr i za něco málo přes jednu minutu. Nohosled je následující: současně levá přední a pravá zadní - vznos - současně pravá přední a levá zadní noha - vznos. Jezdec může vysedat. Tyto dva typy se nazývají střední klus lehký a pracovní. Klus je dvoudobý chod

Klus lehký

Jezdec koně tzv. "posbírá" na otěž a lehce pobídne přitlačením holení k sedlu, dosedá na vnější přední nohu. Vysedání by mělo být pružné a nenásilné. Častým chybováním je, že jezdec přepadává dopředu.

Klus pracovní

Tento chod je pomalejší, nevysedáme. Udržujeme lehké přilnutí, sedem pružně vyrovnáváme pohyb koně - holení pobídneme jenom jednorazově, když kůň samovolně zpomalí. Měli bychom být uvolněnější v kyčlích, nedržet se kolenama, uvolnit stehna, trup je vzpříma.

Klus prodloužený

Jezdí se zpravidla na dlouhých stěnách jízdárny nebo na diagonále v prodlouženém držení otěží a s lehkým přilnutím v mírně odlehčeném sedu. Pobízení holení nepřeháníme - nejde o zrychlení, ale o prodloužení chodu.Používá se zejména v drezůrních úlohách.


Zdroj: Wikipedie
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se ti tento článek?

Ano
Trochu
Ne

Komentáře

1 MISA MISA | E-mail | 24. ledna 2012 v 14:23 | Reagovat

:-D  :-)  :-(  ;-)  :-x  :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama